Ana Sayfa / Yatırım Rehberi / Yatırım Yapılacak Hisse Senetleri Nelerdir?

Yatırım Yapılacak Hisse Senetleri Nelerdir?

Yatırım Yapılacak Hisse Senetleri Nelerdir? Uzun vadede akıllı bir hisse senedi yatırım stratejisi oluşturmakla ilgilenen bir yatırımcıysanız; portföyünüz için nerede ve nasıl iyi hisse senedi bulacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Yatırım yapılacak iyi hisse senetleri, değerinin artması garanti edilen hisse senetleridir.

Bununla birlikte, yakın vadede iyi performans göstermesi muhtemel bir işletme kategorisinde bir sepet hisse senedi (veya bu hisse senetleri kapsayan bir ETF veya yatırım fonu) satın almayı içeren sektör yatırımları, dikkate alınması gereken bir şey olabilir. İş döngüsünün çeşitli noktalarında farklı sektörler zirveye çıkar, böylece döngünün şu anki aşamasında tarihsel olarak iyi performans gösteren hisse senetlerini seçerek oranlarınızı artırabilirsiniz.

Yatırım Yapılacak Hisse Senetleri Nelerdir?

Erken dönemlerde ekonomik toparlanma; emlak ve finans gibi faize duyarlı ürünlerin iyi performans göstermesiyle daha hızlı büyümeyi tetikliyor. Orta döngüler, bu ortamda tarihsel olarak daha iyi performans gösteren sanayi ve bilgi teknolojisi stokları ile daha ılımlı büyüme oranları ile karakterize edilmektedir. Geç dönemlerde, yükselen enflasyon büyümeyi sınırlar ve ekonomi durgunluğa girmeye hazırlanırken stoklar artar. Enerji, sağlık hizmetleri ve malzemeler geleneksel olarak geç dönemlerde en iyisini yaptı.

Yatırım Yapılacak Hisse Senetleri Nelerdir

Birçok hisse senedi piyasası yatırımcısı, “Dow” un aslında bir sektör oyunu; Dow Jones Endüstriyel Ortalama olduğunun farkında değildir. Ayrıca ulaşım ve kamu hizmetleri için bir Dow ortalaması var. Ancak sanayiciler en çok ilgiyi çekiyor çünkü ABD ekonomisinin genel sağlığını yansıtma eğilimindeler. Hisse senedi ticareti için diğer sektörlerin örnekleri arasında bilgi teknolojisi, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler ve enerji bulunmaktadır. Dow kadar iyi bilinmese de, bunların çoğunun hisse senedi ticareti için izlenebilen kendi endeksleri vardır.

Yatırımcılar En İyi Hisse Senedini Nasıl Buluyor?

Akıllı yatırımcıların borsa yatırımları için bir planları var. Sadece haberlerdeki en son güncel hisse senetlerini satın almıyorlar ya da medyadan veya kayınbiraderlerinden veya komisyoncularından bir ihbar üzerine hareket etmiyorlar. Aksine, akıllı hisse senedi yatırımları için bir dizi kriterleri var ve her potansiyel yatırımı buna göre değerlendiriyorlar.

Örneğin, akıllı bir yatırımcı belirli kategorilere (sektörlere) odaklanabilir ve ardından bu kategorilerdeki hisse senedi fiyatı ve günlük hacim gibi diğer kriterlere uyan bir hisse senedi listesini daraltabilir. (Bir sektördeki hisse senetleri; altta yatan şirketlerden bazıları diğerlerinden daha başarılı olsa bile, fiyatta aynı yönde hareket etme eğilimindedir.) Sonra tarihsel performansa bakarlar ve hisse senedinin arz veya talep bölgesine yaklaşıp yaklaşmadığını incelemek isterler.

Olası bir borsa yatırımını belirledikten sonra, akıllı yatırımcılar planlarını çalışmaya devam edecekler. Duyguya kapılıp iyi düşünülmüş bir stratejiye karşı gelmeyecekler. Ve bir ticaret onların aleyhine olursa (en deneyimli yatırımcılara bile düzenli olarak gerçekleşen bir şey), küçük bir zarar daha büyük bir kayıp haline gelmeden önce onu acımasızca portföylerinden temizlerler.

İyi Hisse Senedi Nasıl Bulunur?

Hisse senedi alım satım eğitimi verdiğimizde, eğitmenlerimiz genellikle “grafik bir grafiktir, grafiktir” derler. Günlük tüccarlar ve hisse senedi yatırımcıları, fiyatın zaman içindeki hareketini gösteren pip grafikleri kullanılmaktadır. Yatırımcının en önemli aracı, tarihsel arz ve talep bölgelerine dayalı gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etme yeteneğidir. Bireysel hisse senetleri; EFT’ler, E-mini izleme endeksleri ve ayrıca döviz çiftleri gibi varlıklar için de geçerlidir. Hangi yönde hareket edeceğini ve ne kadar uzağa gideceğini belirleyebildiğiniz sürece; hisse senedinin veya sektörünün yukarı veya aşağı gidip gitmediği önemli değildir.

Ancak, genel piyasayı geride bırakan (veya düşük performans gösteren) sektörlerdeki hisse senetlerine yatırım yaparak fırsatlarınızı artırabilirsiniz. Bunlar, diğer ekonomik koşulları yansıtan zaman içinde dönme eğiliminde olacaktır. Örneğin, Novel Investor’a göre beş yıldır en iyi performans gösteren sektörler:

  • 2021: Sağlık
  • 2019: Savunma Sanayi
  • 2018: Enerji
  • 2017: Bilgi Teknolojisi
  • 2016: Enerji
  • 2015: Tüketici İsteğe Bağlı
  • 2014: Emlak
  • 2013: Tüketici İsteğe Bağlı

Sektör yatırımcıları da hisse senedi alım satım planlarında ince ayar yapma fırsatına sahiptir. Çünkü bir sektördeki hisse senetleri aynı genel yönde hareket etme eğilimindedir. Hisse senedi ticareti, genel olarak trend ticareti olarak görülmektedir. En çok kazandıran sektörleri incelediğiniz de o yıllara ait sektörel gelişmeleri fark etmeniz mümkündür.

Bir hisse senedine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, hacim ve grafiğini iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Şirket haberlerini ve hizmetlerini iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Hiç bir zaman duygu ile alım yapmamalısınız.

Hakkında admin

Kontrol et

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır? Bu kişinin duygu ve düşüncelerine göre değişkenlik gösteren ileri dönük kazanç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir