Ana Sayfa / Yatırım Rehberi / Yatırım Sonrası Sorunları Çözme?

Yatırım Sonrası Sorunları Çözme?

Yatırım Sonrası Sorunları Çözme? Başarılı bir liderin en içsel değerlerinden biri problem çözmektir. Hem kişisel hem de profesyonel olarak zorluklarla karşılaştım ve işbirliğine dayalı, insan merkezli bir yaklaşım benimsemenin sorunları etkili bir şekilde çözmenin en yararlı yolu olduğunu keşfettim.

Sorunları çözmenin birçok yolu varken, genellikle benzersiz, yaratıcı bir yaklaşım gerektiren belirli konular olsa da, zorluklarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olmak için liderlik tarzınıza dahil edebileceğiniz birçok özellik ve uygulama vardır.

Yatırım Sonrası Sorunları Çözme?

Daha iyi bir problem çözücü olmanıza yardımcı olmak için atabileceğiniz beş adıma göz atalım.

Problemi Tamamen Anlayın

Göründüğü kadar açık görünse de, bir sorunu çözmek için önce onu anlamalısınız. İş yerinde işler ters gittiğinde, sık sık kar yağabilir ve neyin yanlış gittiğini ve nedenini tam olarak ifade etmek zor olabilir. Bu nedenle, zorluklarla karşılaştığınızda bir adım geri atın, durumu bütünsel olarak değerlendirin ve çeşitli açılardan anlamaya çalışın.

Yatırım Sonrası Sorunları Çözme

Diyelim ki departmanınızdaki kritik bir ekip son çeyrekte TPG’lerini kaçırdı. Sorunun, kayıtsızlıktan veya teknik yetenek eksikliğinden kaynaklanan düşük performanstan kaynaklandığını hemen düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, takımla konuşmak ve KPI’larını neden karşılayamadıklarını anlamak için biraz zaman harcarsanız, sorunun özüne inmenize yardımcı olabilecek bazı hayati bilgileri bulabilirsiniz.

Ekip, örneğin belirli görevleri tamamlamak için gerekli yazılıma sahip olmadıklarını söyleyebilir. Durum böyleyse; sonraki çeyrek için gerekli yazılımı kurarak operasyonları hızlandırmaya yardımcı olun ve daha sonra sonuçları izleyin. Bu örnekte, temel sorunu anlayarak, çözümleri hemen ve etkili bir şekilde uygulayabileceksiniz.

Araştırmalarınızda Kapsamlı Olun

Bu, ilk nokta ile el ele gider. İyi liderler, varsayımlara dayalı hızlı kararlar almazlar. Bazen sorunlar son derece karmaşık olur ve görünüşte göründükleri tek şey değildir. Kariyerimde, performanslarını gözden geçirmek için düşük performans gösteren bir meslektaşımla oturduğumda çok sayıda örnek oldu ve bana söylediklerini duyduğuma şaşırdım.

Ancak çalışmalarını etkileyen karmaşık bir sorunu gerçekten anlamak için tek bir kaynağa güvenmemelisiniz. Farklı bakış açıları edinmeniz için olabildiğince çok insanla konuşmanız yardımcı olacaktır. Bu nedenle, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Bir sorunu iyice araştırmak, aceleci karar çağrıları yapmanızı önler ve belirli bir sorunun daha derin kök nedenlerini belirlemenize yardımcı olur.

Cezalandırmak İçin Değil, Öğrenmek İçin Hataları Kullanın

Hatalar kaçınılmazdır ve hayatın temel bir parçasıdır. Meslek hayatımızda karşılaştığımız sorunların çoğu, başka birinin yaptığı bir hatadan kaynaklanması olabilmektedir. Bu, yanlış kişiye e-posta göndermek gibi küçük bir hata veya tüm üretim hattını kapatmanız gibi büyük bir hata olabilmektedir.

Bir hatadaki gerçek değer, eylemin kendisi değil, daha sonra olan şeydir. Birine gözetiminden veya hatasından dolayı kızmak, onlara bağırmanız ve meslektaşlarının önünde alay etmek kolay olurdu, ama bu herhangi bir şeyi düzeltir mi?

İnsanları cezalandırmak yerine, onlarla oturmak için zaman ayırın ve hatanın neden olduğunu anlayın. Aynı hatanın tekrarlanmamasını sağlamak için kişinin daha iyi bir yerde olduğundan emin olmak için bu deneyimi kullanın.

Öğrenme ve ceza vermemeniz için hataları kullanma alışkanlığı geliştirirseniz; çok daha iyi bir problem çözücü olursunuz ve aynı zamanda takımdaki diğer kişilerin hatalarını daha iyi fark etmelerine ve kendi hatalarını düzeltmelerine yardımcı olursunuz.

Kutunun Dışında Düşünün

Bazen bir sorunun çözümü yüzümüze bakar ve durumu düzeltmek için aşırı yaratıcı olmamıza gerek yoktur. Bununla birlikte, diğer zamanlarda, bir çözüm, büyük ölçüde ezber bozan düşünmeyi gerektirebilmektedir.

Çözüm ilk başta açık görünmüyorsa, yaratıcılığınızı konuşturmak için kendinize izin verin. Olumsuz görünen fikirler üretmekten korkmayın, çünkü bunlar çoğunlukla olumlu bir değişiklik yaratacaktır. Bir fikrin uygulanabilirliği ve potansiyeli hakkında size dürüst geri bildirim sağlayabilecekleri için; etrafınızı güvendiğiniz meslektaşlarınızla çevrelemeniz de yararlı olabilmektedir.

Dürüst ve Güvenle İletişim Kurun

Bazı durumlarda, çözümü bulmanız, problem çözmenin en kolay kısmı olabilmektedir. Cevabınızı iletmek, özellikle çözüm popüler olmayacaksa, bazen zorlaştığı yerdir.

Örneğin, size organizasyonunuzu yeniden yapılandırmanız ve insanları farklı departmanlara ve hatta farklı iş rollerine taşımanız gerektiğini gösteren veriler sunulabilmektedir. Bu, birçokları için rahatsız edici olur ve onları rahatsız ve hatta hüsrana uğratabilmektedir. Ancak şu anda karşılaştığınız sorun için en iyi çözümün bu olduğunu biliyorsunuz.

Meslektaşlara zor haberleri iletmenin her zaman hoş olmadığını, ancak çok önemli olduğunu öğrendim. Sorundan tamamen kaçınmanız, uzun vadede durumu daha da kötüleştirecektir. Zor haberleri iletmenin en iyi yolu, ekibinize hitap ederken açık, öz ve şeffaf olmaktır. Neden belirli bir karara vardığınızı net bir şekilde açıklayın ve ardından bunun kuruluşun kapsayıcı hedeflerini nasıl beslediğini ayrıntılarıyla belirtin.

Meslektaşlarınız sizinle tamamen aynı fikirde değilsinizdir veya gerekçelerinizden memnun olmayabilmektedir. Dolayısıyla şeffaf ve dürüst olduğunuz için size saygı duyacaklardır. Bu da zor aramalar yaparken isteyebileceğiniz tek şeydir.

Hakkında admin

Kontrol et

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır? Bu kişinin duygu ve düşüncelerine göre değişkenlik gösteren ileri dönük kazanç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir