Ana Sayfa / Yatırım Rehberi / Yatırım Hataları Nasıl Azaltılır?

Yatırım Hataları Nasıl Azaltılır?

Yatırım Hataları Nasıl Azaltılır? Uzun süredir yatırım yapıyorsanız; bazen yatırım hesabınıza ulaşan ve parayı kaçıran o canavarca, görünmez elin farkında değilsinizdir. Kaç kitap satın aldığınız, kaç seminere katıldığınız veya fiyat çizelgelerini analiz etmek için kaç saat harcadığınız önemli görünmüyor. Bazen bir takım uzmanların yatırım hesabınıza zarar vermesini engelleyemiyorsunuz gibi görünmektedir.

İster deneyimli bir yatırımcı olun, ister yeni başlayan bir yatırımcı olun. İstikrarlı bir yatırım stratejisi geliştirme yeteneğiniz; en yaygın yatırım hatalarından bazılarını ne kadar iyi anladığınız ve üstesinden geldiğinizle orantılıdır. Gerçekçi olmayan beklentiler, metodoloji eksikliği, disiplin eksikliği, sabırsızlık ve para yönetimi eksikliğidir.

Yatırım Hataları Nasıl Azaltılır?

Finans sektöründe birileri hata yaparken, birileri kazanç sağlamaktadır. Hatalarınızı minimize etmek için aşağıdaki başlıkları incelemeniz gerekmektedir. Profesyonel bir yatırımcı olmak için, iyi düşünüp analiz yapmanız gerekmektedir. Doğru yatırım nasıl yapılır? makalemizi inceleyerek sistematik olarak yatırım hataları nasıl azaltılır, keşfetmiş olacaksınız.

Yatırım Hataları Nasıl Azaltılır

Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Aramızda kalsın, hiçbir şey beni şu gibi bir şey söyleyen reklamlardan daha fazla kızdırmıyor; “Petrole uygun şekilde yerleştirilmiş 5.000 $ size 40.000 $ ‘ın üzerinde getiri sağlayabilir.” Bunun gibi reklamlar finans sektörü için bir kötü hizmettir ve eğitimsiz yatırımcılara 5.000 $ ‘dan çok daha fazlasına mal olabilir. Onlar, gerçekçi olmayan beklentilerin arkasındaki ana suçlu, bizim ilk ölümcül kusurumuzdur.

Evet, yatırımdan elde edilen ortalamanın üzerinde bir getiri deneyimi elde etmek mümkündür. Ancak genellikle ortalamanın üzerinde bazı riskler de gerektirir. Öyleyse, bir yatırımcı olarak ilk yılınızda çekeceğiniz gerçekçi bir geri dönüş nedir? Yüzde 50, 100, belki yüzde 200 getiri mi umuyorsunuz? Yeni bir yatırımcı olarak hedefiniz S&P 500 getirisini karşılamak olmalıdır. S&P, son 50 yılda ortalama% 7.6 geri döndü. Bunu başarabilirseniz, ikinci yılda Dow veya S & P’yi yenmeyi deneyebilirsiniz. Bu hedefler gösterişli olmayabilir ama gerçekçidir; ve bunları başarabilirseniz ve bu sonuçlardan memnun kalırsanız, El’in bir parmağını savuşturabilirsiniz.

Metodoloji Eksikliği

Tutarlı bir yatırımcı olmayı hedefliyorsanız, o zaman piyasalara net ve öz bir bakış açısına sahip olmalısınız. Bu vizyon olmadan, yatırım yapmadaki ikinci ölümcül kusurumuzun kurbanı olursunuz: metodoloji eksikliği. Tahmin etmek veya içgüdülerinizle gitmek, uzun vadede işe yaramaz. Tanımlanmış bir yatırım metodolojiniz yoksa, neyin bir al veya sat sinyalini oluşturduğunu bilmenin bir yolu yoktur. Daha da kötüsü, eğilimleri belirleyemezsiniz.

Bu ölümcül kusurun üstesinden nasıl gelinir? Bu kolay: sadece metodolojinizi yazın. Analitik araçlarınızın ne olduğunu ve daha da önemlisi onları nasıl kullanmayı planladığınızı yazılı olarak tanımlayın. Dalga Prensibi, nokta ve şekil çizelgeleri, Stokastikler, RSI veya bir kombinasyon yöntemi kullanmanız fark etmez, ancak yönteminizi tanımlamak için çaba sarf etmeniz önemlidir. Bu, sizin için neyin bir alış veya satış teşkil edeceğini, takip eden durağınızın ne olduğunu ve bir pozisyondan tam olarak nasıl çıkacağınızı yazmak anlamına gelir. Eğer yapmazsan, bitmez ve El sonsuza kadar cebinde

Disiplin Eksikliği

Yatırım metodolojinizi açıkça tanımladıktan ve belirledikten sonra, sisteminizi takip edecek disipline sahip olmanız gerekir. Bu bakımdan disiplin eksikliği, üç numaralı ölümcül kusurdur. Bir fiyat çizelgesini görüntüleme veya potansiyel bir ticaret kurulumunu değerlendirme şekliniz bir ay önce yaptığınızdan farklıysa, o zaman metodolojinizi belirlememişsinizdir veya silahlarınıza bağlı kalmak için disiplinden yoksunuzdur. Becerikli ticaretin formülü, adım adım metodoloji ile tutarlı olmaktır. Sizin için işe yarayan birini tanımladıktan sonra, onu dini olarak takip edin.

Sabırsızlık

Yatırım yapmadaki dördüncü ölümcül kusurumuz sabırsızlıktır. Bir yerlerde piyasaların sadece yüzde 20 oranında bir trend içinde olduğunu okudum ve deneyimlerime göre bunun doğru olduğunu söyleyebilirim. Bu, piyasaların diğer yüzde 80’inin herhangi bir net yönde trend göstermediği anlamına gelir. Bir an için içeri girmesine izin verin.

Bu nedenle, herhangi bir dönemde yalnızca iki veya üç potansiyel iyi yatırım fırsatı olduğuna inanıyorum. Örneğin, uzun vadeli bir yatırımcıysanız, muhtemelen herhangi bir yıl boyunca bir piyasada yalnızca iki veya üç ikna edici ticarete konu olan hareketin olduğunu fark etmişsinizdir. Benzer şekilde, kısa vadeli bir yatırımcıysanız; herhangi bir haftada genellikle yalnızca iki veya üç yüksek kaliteli ticaret kurulumu olduğunu fark etmişsinizdir.

Yatırım yapmak doğası gereği heyecan verici olduğundan, alım satım yapmıyorsanız kaçırdığınızı hissetmek kolaydır. Ancak endişelenmeyin, bugün bir fırsatı kaçırırsanız; yarın, ertesi gün, önümüzdeki hafta veya önümüzdeki ay başka bir fırsat olacaktır. Söz veriyorum. Dört parmak aşağı, biri kaldı.

Para Yönetimi Eksikliği

Yatırımdaki beşinci ve son ölümcül kusurumuz, para yönetimi eksikliğidir. Birkaç paragraftan fazlasını hak ediyor çünkü para yönetimi risk / ödül analizini; başarı ve başarısızlık olasılığını, koruyucu durdurmaları ve çok daha fazlasını kapsamaktadır. Yine de, portföy büyüklüğünün bir fonksiyonu olarak riske odaklanarak bunu ele almak istiyorum.

Kurumsal yatırımcılar, herhangi bir pozisyondaki risklerini portföylerinin yüzde 1-2’si ile sınırlama eğilimindedir. Aynı kuralı uygularsanız, yatırım hesabınızdaki her 5.000 $ için herhangi bir işlemde yalnızca 50-100 $ riske atabilirsiniz. Hisse senetleri biraz farklı olabilir, ancak mısırda bir puan olan 50 $ ‘lık bir stop, özellikle mısırda 10 günlük ortalama yatırım aralığı son zamanlarda 10 puandan fazla olduğunda çok sıkı. Bu durumda daha makul bir durdurma; portföyünüzün yüzde kaçını riske atmak istediğinize bağlı olarak 5 veya 10 puan olacaktır. Bunun için yatırım hesabınızda 15.000 ila 50.000 $ arasında ihtiyacınız olacak.

Basitçe söylemek gerekirse, birçok yatırımcının, seçimlerini desteklemek için gerekli fon veya sermaye olmadan bir piyasaya girme hatası yaptığına inanıyorum. Bunu daha az hisse veya sözleşmeye yatırım yaparak veya e-mini sözleşmelere yatırım yaparak yapabilirsiniz. Sonuç olarak, yetkin bir yatırımcı olmanın anahtarının uzun ömürlülük olduğunun farkında olun. Herhangi bir pozisyondaki riskiniz nispeten küçükse, zorlu noktaların üstesinden gelmeyi göze alabilirsiniz. Öte yandan, her işlemde portföyünüzün yüzde 25’ini riske atarsanız, art arda dört kayıptan sonra tamamen yoksunuz demektir.

Hataları En Aza İndirmek Yatırım Stratejinizin Anahtarıdır

Yatırım yapmak kolay değil. Zor iş – gerçekten zor iş. Biri size aksini söylerse, diğer tarafa geçin, hızlı olun. Ancak tüm bu sıkı çalışma, ortalamanın üzerinde kazanç potansiyeli ve birkaç güzel ticaretten sonra elde ettiğiniz eşsiz tatmin duygusuyla son derece ödüllendirici olabilir. Ancak bu noktaya gelmek için, öncelikle burada tartıştığımız beş yaygın yatırım hatasını önlemeye veya en aza indirmeye çalışmalısınız.

Hakkında admin

Kontrol et

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır? Bu kişinin duygu ve düşüncelerine göre değişkenlik gösteren ileri dönük kazanç …

2 Yorumlar

  1. En büyük yatırım hataları nedir? kendimden pay biçerek söylüyorum. sabırsızlık ve kısa zamanda büyük hedeflerdir.

  2. Yatırım rehberi için oldukça mantıklı cevaplar, bu makalenin bir kısmını değiştirerek tezimde kullanacağım. kolay gelsin izin var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir