Ana Sayfa / Yatırım Rehberi / En iyi Yatırım Stratejileri

En iyi Yatırım Stratejileri

En iyi Yatırım Stratejileri Nedir? Yatırım hedefleriniz, hangi hisse senedi türlerine yatırım yapmanın en iyi olduğunu etkilemektedir. Büyüme, değer veya temettü temelli bir stratejinin seçimlerinizi nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için makale yazımızı inceleyebilirsiniz.

İncelememizde borsada işlem gören hisse senetleri ile alakalı bilgiler aktaracağız. Günümüzde bir çok yatırım çeşidi mevcut olduğundan dolayı; hepsini bir arada incelememiz kafa karışıklığına ve kararsızlığa neden olabilmektedir.

Belirli hedefleriniz için en iyi yatırım stratejisini seçmek, satın almak istediğiniz hisse senedi türünü daraltmaya başlamanıza ve piyasada başarılı olma olasılığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi Yatırım Stratejileri

Yatırım stratejileri, bireysel hisse senetleri satın alırken uygulamak istediğiniz yaklaşımı ifade eder. Büyük kazançlar mı arıyorsunuz ve peşinden gitmek için biraz risk almaktan mutlu musunuz? Birkaç ayda bir garantili bir nakit akışı oluşturmak ister misiniz? Doğru zamanda düşük fiyatlı hisse senetlerine atlayarak piyasayı zamanlama yeteneğinizi göstermek ister misiniz? Tüm bu soruların cevapları üç farklı yatırım stratejisini kapmaktadır. Büyüme hisse senedi yatırımı, temettü hissesi yatırımı ve değer hisse senedi yatırımı.

En iyi Yatırım Stratejileri

Yatırımcılar seçtikleri hisse senedi türlerini farklı yatırım stratejilerine dayandırıyor?

Çünkü satın almak için bir hisse senedi seçmeden önce yatırım hedeflerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle büyüme, temettü ve değer stoku yatırımı çok farklıdır. Dolayısıyla yatırımcıların piyasalara farklı şekillerde bakmalarını gerektirir. Yaş, risk toleransı ve istediğiniz zaman ufku gibi faktörler, bu stratejilerden hangisinin sizin özel yatırım istekleriniz ve ihtiyaçlarınız için en uygun olduğuna karar vermede büyük rol oynar.

Her bir farklı yatırım stratejisinin belirleyici özellikleri nelerdir?

Dolayısıyla her yatırımcının da, farklı yatırım stratejileri mevcuttur. Bu stratejilere genelleme olarak 3 farklı kategoriye bölmemiz mümkündür. Aşağıda bu kategorize ettiğimiz özellikleri incelemeniz mümkündür.

1) Büyüme Stokları

Bir büyüme hisse senedi, tipik olarak, hisse senedinin fiyatındaki değer kazanmanın yanı sıra; sağlam gelir ve kazanç büyümesinin en iyi kombinasyonunu sunar. Pek çok büyüme hisse senedi daha değişken olduğundan, hem yukarı hem aşağı hızlı hareket edebildiğinden; Bu faydalar genellikle artan riskle birlikte gelir. Büyüme hisse senetleri, genellikle daha genç yatırımcılarla ilişkilendirilen, mümkün olan en büyük kazançları arayan daha yüksek risk toleransı seviyelerine sahip yatırımcılar için tavsiye edilir.

2) Temettü Hisse Senetleri

Temettü hisse senetleri, adından da anlaşılacağı gibi, karlarının bir kısmını hissedarlara temettü şeklinde dağıtan hisse senetleridir. Bu temettüler çoğunlukla üç ayda bir gerçekleşmektedir. Dolayısıyla hisse senedinin ne kadar iyi performans gösterdiğine bağlı olacaktır. Bu hisse senetleri daha az oynak olma eğilimindedir ve her üç ayda bir nakit temettü almanın getirdiği kesinlik için muazzam büyüme olasılığının ticaretini yapar. Temettü hisse senetleri, sabit bir gelir kaynağı arayan yaşlı yatırımcılar ve sabit bütçeli emekliler için güçlü bir seçim olabilir.

3) Değer Stokları

Değer hisse senetleri, fiyatları endüstrideki emsallerine göre düşük olan hisse senetleridir. Yatırımcılar, bir hisse senedinin fiyat-kazanç oranı ve fiyat-defter oranı gibi göstergeleri kullanarak; bunun potansiyel bir değer stoğu olarak kabul edilip edilemeyeceğini ölçüyor. Bu tür hisse senetlerini kapsamlı bir şekilde araştırmak için zaman ayıran yatırımcılar; doğru seçerlerse genellikle sağlıklı bir kar elde edebilirler. Bazen bir hisse senedinin fiyatının iyi bir nedenden dolayı düşeceğini ve büyük paralı kurumsal yatırımcıların (hisse senetlerinin fiyat hareketinin arkasındaki ana motor) uzak durmasına ve kârınızın asla gerçekleşmeyeceği anlamına geleceğini unutmayın.

Borsada En iyi Yatırım Stratejileri Örnekleri

1) Büyüme Stoku

Amgen (AMGN), yaklaşık 150 milyar dolarlık piyasa değeri ile California merkezli çok uluslu bir biyofarmasötik şirketidir. Şirket, büyüme hisse senetleri için başarının öncü bir göstergesi olan kazanç artışında yakın zamanda bir artış yaşadı. Amgen’in hisseleri, Mart 2020’nin düşük seviyelerinden% 36 yükseldi.

2) Temettü Stoku

Medtronic (MDT), Dublin, İrlanda merkezli bir tıbbi cihaz üreticisidir. Şirket, gelirinin ve gelirinin çoğunu kârlı ABD sağlık hizmetleri pazarından elde ediyor. Hisse senedi, son zamanlarda yatırımcılar için her iki dünyanın da en iyisini sundu, fiyatı Mart 2020’nin düşük seviyelerinden% 46 artarken, aynı zamanda% 2,2 temettü getirisi sağlamaktadır.

3) Değer Stoku

YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (YAPRAK), Borsa İstanbul’da işlem gören bir hisse senedidir. Bu nedenle, son altı ayda% 365 sıçrayan bir hisse senedini değer stoku olarak adlandırmazsınız. Dolayısıyla Yaprak firmasının hisse senedi, 4’e 1’den daha az mikroskobik bir fiyat / kazanç oranına sahiptir. Bu, geleneksel değerle ilgili ölçümlere dayalı olarak cazip bir potansiyel satın alma olmasını sağlar.

Yaprak

 

Hakkında admin

Kontrol et

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır? Bu kişinin duygu ve düşüncelerine göre değişkenlik gösteren ileri dönük kazanç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir