Ana Sayfa / Yatırım Rehberi / Dengeli Yatırım Stratejisi

Dengeli Yatırım Stratejisi

Dengeli Yatırım Stratejisi Nedir? Denge kelimesinin ekonomideki anlamı, her türlü olumsuz koşullarda zarar etmeden yoluna devam etmektir. Bu nedenle dengeli bir yatırım ne gerektirir; ne şekilde yol izlemeniz lazım, makalemizde detaylı bir şekilde incelemesini sağlayacağız.

Günümüzde yatırım yapmanız için bir cep telefonu yetmektedir. Yatırım yapmadan önce, ilgili ticari materyali ne şekilde veya nasıl analiz edeceğiniz oldukça önemlidir.

Örneğin, Güvenli liman olarak her yatırımcının aklına gelen ilk ticari materyal olan altın, 6 Kasım 2020 tarihinde gram bazında 538 TL rakamlarına ulaşmıştır. Sonrasında 17 şubat 2021 tarihinde ise, 397 TL kadar gerileme gösterse de; 28 Mart 2021 tarihinde 445 TL civarında işlem görmektedir.

Altın güvenli görülebilmektedir, lakin dengeli bir yatırım sistemi değildir. Altın yatırımcıları uzun vade de, yatırımı için ayırdığı miktara ihtiyaç duymayacak yatırımcıların tercih edeceği yatırım çeşididir.

Makalemizde dengeli yatırım ne şekilde kendinize veya şirketinize faydalı olabilir, makalemiz de okuyup değerlendirmesini yapabilirsiniz.

Dengeli Yatırım Stratejisi Nedir?

Risk ve getirinin eşit olduğu bir portföy oluşturur. Dengeli bir portföy, eşit miktarda hisse senedi ve tahvil anlamına gelir. Hisse senedi portföyü büyütürken, tahvil bir yatırımı dengeleyen istikrar sunmaktadır.

Dengeli Yatırım Stratejisi

Dengeli yatırım stratejisi ile kararlarınızı ne şekilde oluşturabilirsiniz, adım adım okuyabilirsiniz.

İlgili iş stratejileri

Yatırımcıların dengeli yatırım stratejisini daha iyi anlamak için kullandıkları diğer iş stratejilerini gözden geçirelim. Büyüme odaklı stratejiler kadar agresif ve riskli değiller.

Örneğin, bir sermaye büyüme stratejisi, uzun vadede yatırımın değerini artırmaya odaklanmaktadır. Kayıpları önlerken yüksek getiri bekleyen agresif bir yoldur.

Mevcut gelir

Mevcut bir gelir stratejisi, ortalamanın üzerinde getiri sağlayan yatırımları seçmektir. Odak noktası, temettü veya faiz içerebilecek portföylerden gelen gelirler üzerinedir.

Sermaye korunumu

Bir şirket sermayeyi koruduğunda, muhafazakar taraftadırlar. Öncelikli amaç portföylerinde kayıpları önlemek ve hazine bonosu ve mevduat sertifikaları gibi kısa vadeli araçlara yönelmektir. Bir yatırımcının portföyünde doğru sermaye seviyesini korumanın garantili bir yoludur. Ayrıca kayıpları da önler.

İş büyümesi mi yoksa sermayenin korunması mı?

İşletme büyümesi ve sermayenin korunması arasında karar verirken, dengeli yatırım konusunda strateji oluşturan şirketler ve işletmeler her ikisini de söylüyor. 50/50 zihniyetine ve orta düzeyde risk toleransına sahiptirler.

Dengeli Yatırım Stratejisi Nedir

Büyüme stratejilerine odaklanmış agresif yatırımcılardan uzaktırlar çünkü risk-ödül ölçüsü arasında otururlar.

Dengeli Yatırım Stratejilerinin Avantajları

Dengeli bir yatırım stratejisinin yatırımcıya getirebileceği pek çok avantaj ve fayda vardır. En iyisi, piyasa eğrisi yükseldiğinde avantajlara sahip olmaktır. Yokuş aşağı gittiğinde de her şeyi dökmedikleri için her şeyi kaybetmeyecekler. Nasıl? Yüksek riskli menkul kıymetlerde yüksek kazanç varken, düşük riskli, diğer yandan doğal olarak düşük gelirlere sahiptir. Yani, yatırımcılar menkul kıymetlere eşit miktarda yatırım yaparlar. Her zaman garantili sermaye tutma vardır.

Dengeli bir yatırım stratejisi ne zaman kullanılır?

Aşağıda, bir yatırımcının dengeli bir yatırım portföyü düşünmesi gereken durumlar listelenmiştir:

  • Yatırımlarda yenisiniz. Uzun vadeli başarılara ulaşırken yüksek risklerden kaçınabilirsiniz.
  • Emekli birisiniz.
  • Birkaç yıl içinde ev almak ya da tatile gitmek isteyen gençlerin bir parçasısınız.
  • Uzun bir yatırım istiyorsunuz ve hesabınızda büyük dalgalanmalardan kaçınıyorsunuz.

Bir portföyü yeniden dengelemek

Hisse senetleri ve tahvillerde eşit bölünme ile başlasanız bile, bir portföyün uzun vadede bir portföyün lehine görünme olasılığı vardır. Örneğin, hisse senetleriniz% 70, tahviliniz% 30 olabilir, hisse senedi performansınızda artış var. Bu hisse artışı aynı zamanda risk artışı anlamına da geliyor.

Orta risk seviyesinde olduğunuza karar verirseniz, kazancınızı yeniden tahsis edebilirsiniz. Oluşturduğunuz hisse senedi satışlarınızı portföyünüzü yeniden dengelemek için tahvil satın alırken kullanabilirsiniz.

Karların düşük riskli limanlara dönüştüğü varlıkları sattığınızda “düşük satın almak ve yüksek satış yapmak” ile eş anlamlıdır. Bu şekilde portföyünüzü hisse senedi satarak ve tahvil satın alarak yeniden dengelediniz.

Hakkında admin

Kontrol et

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

İyi Yatırım Nasıl Yapılır? Bu kişinin duygu ve düşüncelerine göre değişkenlik gösteren ileri dönük kazanç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir